Előző oldalKövetkező oldal
2025.06.17.,
Kedd
Laura
Budapest Betöltés...
Alapkamat: 6.50%
  • 402,9
  • 348,77
  • 472,55
  • 96 456
  • 26 390
  • 2 944
Hívjon!+36 (30) 383 1802
szövegméret:NagyításKicsinyítés

Ingatlan adásvételi szerződés, foglaló, előleg, CSOK, bababáró hitel

MEGOSZTÁS

TETSZIK

Az ingatlan adásvételi szerződés megszerkesztésén és ügyvédi ellenjegyzésén túl, mit foglal magában egy ingatlanjogász, ingatlan adásvétel ügyvéd szolgáltatása lakásvásárlás, vagy az ingatlan ajándékozás esetén?

I. Az ingatlan adásvételi szerződés, az ingatlan ügyvédi szolgáltatás tartalma:

  • teljes körű ingatlanjogi tanácsadás
  • a tulajdoni lap beszerzése az adott ingatan vonatkozásában
  • az ingatlan jogi helyzetének alapos vizsgálata
  • valamennyi szerződő fél személyi azonosságának alapos ellenőrzése (szükség esetén akár a központi személyügyi nyilvántartásból megvalósuló ügyfél-azonosítással)
  • az ügyelettel kapcsolatban esetlegesen szükségessé váló egyéb okiratok megszerkesztése
  • ingatlan adásvételi szerződés esetén a foglaló átadásáról-átvételéről szóló okirat megszerkesztése
  • az elővásárlási jogról lemondó nyilatkozatok elkészítése, még az ingatlan adásvételi szerződés megszerkesztése előtt
  • banki hitel, kölcsön, vagy családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) igénybevétele esetén a hitelező bank elvárásainak megfelelő okiratok szerkesztése
  • az ingatlan adásvételi szerződés, vagy ingatlan ajándékozási szerződés tervezetének határidőben történő elkészítése, és az ügyfelek részére történő előzetes megküldése
  • az ingatlan adásvétel, vagy ingatlan ajándékozás kapcsán felmerülő adó– és illeték fizetésére vonatkozó jogi tájékoztatás, és az ezzel összefüggő ügyvédi tanácsadás
  • ingatlan átruházása esetén az adó és illetékfizetés kapcsán igénybe vehető kedvezmények vizsgálata
  • a NAV B400 adatlapok szabályszerű kitöltése
  • az ingatlan-nyilvántartási kérelem előkészítése
  • a ingatlan átruházása kapcsán keletkezett iratanyag Földhivatalba történő benyújtása
  • teljes körű ingatlanjogi ügyvédi képviselet és földhivatali ügyintézés
  • függőben tartásos eljárás esetén a ingatlan átruházására vonatkozó tulajdonjog bejegyzési engedély megszerkesztése
  • a földhivatali ügyintézés folyamatos figyelemmel kísérése, szükség esetén hivatalos kapcsolatfelvétel az ingatlanügyi hatósággal
  • az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés eredményességére vonatkozó soron kívüli tájékoztatás
  • az ingatlan ügylettel kapcsolatban keletkezett iratok szabályszerű kiadása az ügyfelek részére

II. Melyek az ingatlan adásvételi szerződés és az ingatlan ajándékozási szerződés kötelező tartalmi elemei?

A jogszabályok pontosan meghatározzák, hogy melyek azok az adatok, amelyeket az ingatlan adásvételi szerződés, vagy ingatlan ajándékozási szerződés esetén az okiratban fel kell tüntetni. A korábban leírt szerződéskötési folyamat gyorsítása érdekében, ezzel összefüggésben elkészítettem egy adatlapot. Ezt a jelen bekezdés alján lévő hivatkozásra kattintva érhet el. Kérem, hogy amennyiben az ingatlan adásvétel, lakásvásárlás, vagy ingatlan ajándékozás jogi lebonyolításával engem kíván megbízni, – a telefon történt konzultáció után – szíveskedjen ezt letölteni és e-mailben visszajuttatni hozzám!

Ingatlan szerződéshez szükséges adatok (LETÖLTÉS) 

III. Az ingatlan ügyvéd részére feltett gyakori kérdések ingatlan adásvétel, lakásvásárlás, ingatlan vásárlás, ingatlan ajándékozás esetén:

III/1. Foglaló vagy előleg?

A foglaló és az előleg mindenki számára ismerős fogalom. Sokan azonban nem biztosak e jogi kifejezések jelentésében, és gyakran összekeverik ezeket. Éppen ezért fontosnak tartom, hogy ebben a bejegyzésben kitérjek erre a témára is. Mind a foglaló, mind az előleg arra szolgál, hogy ingatlan adásvétel, lakásvásárlás esetén kifejezze a szerződő felek szerződéskötési szándékának komolyságát. Szándékosan nem használtam a biztosíték kifejezést.

A két jogintézmény közötti különbség felfogásom szerint épp ebben rejlik: biztosítéknak csak a foglaló tekinthető, az előleg ugyanis az ingatlan adásvételi szerződés bármely okból történő meghiúsulása esetén visszajár. Ezzel szemben, ha egy ingatlan adásvételi szerződés esetén a szerződő felek foglalót kötnek ki, a biztosítékot jelent mind az eladó, mind a vevő számára. Ettől kezdve ugyanis mindkét félnek van mit veszíteni. A foglaló csak abban az esetben jár vissza, ha szerződés meghiúsulásáért mindkét fél felelős, vagy egyik fél sem felelős. Ha az eladó felelős az ingatlan adásvétel, vagy a lakásvásárlás meghiúsulásáért, a kapott foglaló kétszeresét köteles visszafizetni a vevőnek. Ha pedig az ingatlan adásvételi szerződés meghiúsulásáért a vevő felel, az adott foglalót elveszti.

III/2. Miért indokolt az ingatlan adásvételi előszerződés egy lakásvásárlás, vagy ingatlan vásárlás során?

A foglalót csak írásban lehet kikötni. Erről nagyon sokan egy egyszerű átvételi elismervényt készítenek, én magam azonban nem ezt a megoldást javaslom. Nagyon fontos ugyanis, hogy foglaló kikötése és átadása esetén a szerződő felek az ingatlan adásvétel, tehát a lakásvásárlás vagy házvásárlás minden lényeges részletkérdésében egyezzenek meg. Ugyanilyen lényeges, hogy megállapodásukat utólag bizonyítható módon, írásban rögzítsék.

Erre a legmegfelelőbb forma az ingatlan adásvételi előszerződés. Az előszerződés lényege, hogy az ingatlan adásvétel kapcsán a szerződő felek abban állapodnak meg, hogy előre meghatározott részletes tartalommal, egy előre meghatározott jövőbeli időpontig, egymással végleges ingatlan adásvételi szerződést kötnek. Nem mellesleg pedig foglalót kötnek ki. Mindez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy az általam szerkesztett ingatlan adásvételi előszerződés gyakorlatilag tartalmazza a végleges szerződés teljes szövegét, az ingatlan adásvétel minden lényeges kérdését.

IV. Ingatlan adásvételi  ügyvédi díj (TELJES, BRUTTÓ ÁRAK 0,2 % és 0,5% közötti):

Az ügyvédi munkadíj (az ingatlan értékétől függően, százalékos arányban):

  • ha az ingatlan (lakás) értéke maximum 0,2%-ig (500 millió Ft fölötti: → minimum 1.500.000,- Ft)
  • ha az ingatlan (lakás) értéke maximum 0,3%-ig (100–500 millió Ft: → minimum 400.000,- Ft)
  • ha az ingatlan (lakás) értéke maximum 0,4%-ig (50–100 millió Ft: → minimum 250.000,- Ft)
  • ha az ingatlan (lakás) értéke maximum 0,5%-ig (50 millió Ft alatti: → minimum 100.000,- Ft )

Az internetes megjelenés

Velem és az ügyvédi szolgáltatással kapcsolatban bővebb információkat a közösségi oldalakon talál. Kérem, látogassa meg a Facebook, a YouTube, az Instagram, a TikTok, a Twitter és a LinkedIn oldalaimat, tekintse Blogger-en talál. További információk a Pinterest, a MySpace, a Flickr, és a Xing, valamint a TumbIr,  és a StumbleUpon, és Ugyvedponthu dalakon.

Megtalál az Ügyvéd.hu, az Ügyvédlista, a Ügyvédbróker, a Jog-porter, a HR Katalódus, Limburi,  az Itthon vagyok oldalon, és természetesen  a Google térképen, ahol Véleményeket is olvashat rólam.

Az elektronikus ügyintézést a Magyarosrzág.hu weboldalon teheti meg.   Amennyiben valamelyik jogszabályt, törvényt és rendeletet keresi, ezeket a Net Jogtár oldalon találhatja meg. A Bírósároságok weboldalán megtalál valamennyi peres ügyekkel kapcsolatos BÍRÓSÁGI IRATOK, keresetet, amelyeket akár Ön is, ügyvédi segítség nélkül ki tud tölteni. Az ügyvédi munkával kapcsolatos weboldalakat itt találja:  Magyar ügyvédi KamaraBudapesti Ügyvédi Kamara, az Ügyvédi Biztosító.

Vélemények