Előző oldalKövetkező oldal
2025.06.17.,
Kedd
Laura
Budapest Betöltés...
Alapkamat: 6.50%
  • 402,9
  • 348,77
  • 472,55
  • 96 456
  • 26 390
  • 2 944
Hívjon!+36 (30) 383 1802
szövegméret:NagyításKicsinyítés

Öröklési szerződés, végrendelet, kötelesrés, eltartási szerződés

MEGOSZTÁS

TETSZIK

Örökölni lehet öröklési szerződés és végrendelet alapján, vagy amennyiben az örökhagyó végintézkedést nem tesz, a törvényes öröklés rendje szerint. Az öröklési szerződés kétoldalú megállapodás, a végrendelet pedig egy egyoldalú nyilatkozat. Ebből adódóan az öröklési szerződés csak közös megegyezéssel módosítható, míg a végrendelet az örökhagyó által önállúan, egyedül megváltoztatható.

I. Mi az öröklési szerződés?

Az öröklési szerződés a végrendelettel szemben kétoldalú jognyilatkozat, mint az a nevében is benne van egy szerződés. Lényege, hogy az öröklési szerződésben maghatározott ellenszolgáltatás fejében az örökhagyó a szerződéses örököst teszi meg hagyatékának örökösévé. Ebben az esetben az örökhagyó és az örökös közötti jogviszony nem ingyenes, mint a végrendelet esetében, hanem visszterhes, az örökség fejében az örökös valamilyen ellenszolgáltatást nyújt. Az öröklési szerződésre ugyanazok a szigorú formai szabályok vonatkoznak, mint a végrendeletre, ebben az esetben is szüksége van egy az öröklés témakörében jártas ügyvéd közreműködésére.

II. Mi a különbség az öröklési szerződés és az eltartási szerződés között?

Az tartási szerződés, vagy ahogyan azt a hétköznapi életben leginkább ismerik eltartási szerződés célja és jellege hasonló az öröklési szerződéshez. A tartási szerződés azonban nem végintézkedés, és ezen túlmenően is vannak azonban alapvető különbségek. Véleményem szerint a két legfontosabb különbség a tulajdonjog átszállásának időpontja, és a szerződés alaki kellékei között van. Öröklési szerződés esetében a vagyon tulajdonjoga az csak örökhagyó halála után száll át a szerződéses örökösre. Eltartási szerződés esetében azonban már a szerződés megkötésekor. Mindkét esetben azonban biztosítékot kap a másik fél. Ingatlanról szóló szerződés esetén az öröklési szerződésnél a szerződéses örökös javára például elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzése az ingatlan-nyilvántartásba, eltartási szerződésnél pedig holtig tartó haszonélvezeti jog az eltartott javára. A formai különbség a két szerződés között az, hogy míg az öröklési szerződésre a végrendelet szabályait kell alkalmazni, az eltartási szerződés érvényességéhez ez nem szükséges. Amennyiben a tartási szerződést ingatlant érint, ügyvéd közreműködése kötelező.

Az öröklési szerződés és eltartási szerződéseik árára az ingatlan adásvételi szerződések árához igazodik. Erről  az Ügyvédi díj menüpontban kaphatnak részletes tájékoztatást

III. Mi a végrendelet?

Az örökhagyó a halála esetére vagyonáról vagy annak egy részéről végintézkedéssel szabadon rendelkezhet. Ha ezt önállóan mindenkitől függetlenül teszi, és egy egyoldalú nyilatkozatban határozza meg, hogy hagyatékát ki és milyen feltételekkel örökölje akkor beszélhetünk végrendeletről. A végrendelet az felek szempontjából ingyenes, a hagyaték örökléséhez nem kell ellenszolgáltatást teljesíteni. A végrendelet rendkívül szigorú szabályokhoz kötött, a szóbeli végrendelet csak nagyon kivételes élethelyzetben tehető, az írásbeli végrendelet forma szabályai pedig nagyon kötöttek. Mindenkinek azt javaslom, hogy amennyiben írásbeli magánvégrendelet kíván tenni, mindenképpen kérje egy hagyatéki ügyekben jártas ügyvéd segítségét.

VI. Mit jelent a kötelesrész?

Nagyon sokan az gondolják, hogy amennyiben a hagyaték sorsáról az örökhagyó végintézkedéssel rendelkezik, ezáltal törvényes örököseit teljes egészében kizárja az öröklésből. Ez azonban nem így van: az örökhagyó törvényes örökösei közül ugyanis a leszármazója, házastársa és szülője kötelesrészre jogosult akkor is, ha az örökhagyó végintézkedése érvényes. Természetesen a kötelesrészre jogosultak is kizárhatók az öröklésből, ez azonban csak meglehetősen bonyolult jogi feltételek együtt állása mellett lehetséges. A kötelesrész mértéke harmada annak, amit a kötelesrészre jogosult végintézkedés hiányában az örökhagyó után örökölt volna. Amennyiben arra kíváncsi, hogy adott esetben Ön jogosult-e kötelesrészre, vagy Ön után jogosult lenne-e más kötelesrész iránti igényt érvényesíteni, javaslom kérje egy öröklési ügyekkel foglalkozó ügyvéd segítségét.

VII. Milyen jogi szabályok vonatkoznak a az öröklés rendjéről és a hagyatéki eljárásról?

Az internetes megjelenés

Velem és az ügyvédi szolgáltatással kapcsolatban bővebb információkat a közösségi oldalakon talál. Kérem, látogassa meg a Facebook, a YouTube, az Instagram, a TikTok, a Twitter és a LinkedIn oldalaimat, tekintse Blogger-en talál. További információk a Pinterest, a MySpace, a Flickr, és a Xing, valamint a TumbIr,  és a StumbleUpon, és Ugyvedponthu dalakon.

Megtalál az Ügyvéd.hu, az Ügyvédlista, a Ügyvédbróker, a Jog-porter, a HR Katalódus, Limburi,  az Itthon vagyok oldalon, és természetesen  a Google térképen, ahol Véleményeket is olvashat rólam.

Az elektronikus ügyintézést a Magyarosrzág.hu weboldalon teheti meg.   Amennyiben valamelyik jogszabályt, törvényt és rendeletet keresi, ezeket a Net Jogtár oldalon találhatja meg. A Bírósároságok weboldalán megtalál valamennyi peres ügyekkel kapcsolatos BÍRÓSÁGI IRATOK, keresetet, amelyeket akár Ön is, ügyvédi segítség nélkül ki tud tölteni. Az ügyvédi munkával kapcsolatos weboldalakat itt találja:  Magyar ügyvédi KamaraBudapesti Ügyvédi Kamara, az Ügyvédi Biztosító.

 

Vélemények

Ügyvéd Budapest (Kezdőlap) » Öröklési szerződés, végrendelet, kötelesrés, eltartási szerződés